Végrehajtás
E munkacsomag célja a partnerek közötti együttműködés erősítése a lehető legtöbb szinten, különösen a fiatalok körében, a kultúra, a történelem és a hagyományok iránti érdeklődés növelése érdekében a határ menti térségben.
3.1. Tevékenység: A kutatócsoport létrehozása (2017. október 13-14.)
A kutatócsoport 24 emberből áll, 12 románból és 12 szerbből, a két közösség képviselői: tanárok, köztisztviselők, fiatalok, nyugdíjasok. Ennek szerepe az információ átadása, kulturális tevékenységek kezdeményezése, a helyi kultúra és hagyományok előmozdítása, valamint a két közösség közötti együttműködés.
A kutatócsoport 2017. november 13-án Valkányban találkozott.
A következő napon, 2017 október 14-én a munkacsoport 38 résztvevővel, különösen a gyermekekkel együtt részt vett a "Kulturális Útvonal" tevékenységben, és különböző helyszíneket keresett Nagyszentmiklós és Zsombolya területén, új dolgokat fedezett fel.
1. A Nagyszentmiklós Ortodox Templom
2. A Nagyszentmiklós Katolikus Templom
3. Nako kastély
4. Nyomda múzeum Zsombolya
5. "Stefan Jäger" emlékház
6. "Karl Diehl" emlékház Zsombolya
7. Tűzoltók Múzeum Zsombolya
Az úton.....14.10.2017
A Nagyszentmiklós Katolikus Templom
3.2. Tevékenység: Határon átnyúló látogatás a Csóka Mora Ferenc Szervezetéhez. (2017. november 4-5.)
A Mora Ferenc székházában a munkacsoport második találkozója zajlott. A megnyitó szót Stana Đember polgármester foglalkozott, majd Zoran Jovanov úr, mint projektvezető.
Két helyi történész bemutatták Csóka földrajzilag, gazdaságilag és kulturálisan.
Szintén kézműves cikkek kiállítása volt a szalvéta, a hímzés és a quilling technikák segítségével.
Az aktivitás tovább folytatódott az érdeklődési pontok bemutatásában Csóka: az ortodox egyház, a katolikus templom, az iskola, a helység központja.
A következő napon, a 38 résztvevő mellett, a munkacsoport tematikus túrát szervezett az útvonalon: a Csóka-Aracha (középkori bazilika) - a Terra Galéria, a Kikinda Művészeti Központ - a Kikinda Városközpont - a Vrbica-öbölben lévő "ötödik grla" híd.
3.3 Tevékenység: Kulturális nevelés - "A bánáti etnikai csoportok kulturális története".
Ez a tevékenység a lakosság, különösen a fiatalabb generáció érdeklődésének növelésére, a bánát történelmére és kultúrájára, valamint a határ mindkét oldalán közös elemek meghatározására irányult.
Két esemény volt, az első Valkányban 2017. december 1-én, a második pedig 2017. december 16-án, Csókában. Az eseményeket széles közönségnek szervezték, minden korosztály részvételével.
Mindkét rendezvényen a Bánság a múlt és a jelen között, a szokások és tradíciók Valkányban és Csóka, az interkulturalizmus és a tolerancia a Bánságban.
3.4 Tevékenység: Banataski Monoštur Nyári Tábor (06-15. Július 2018)
Ez egy tradicionális tábor, amelyet évente rendeznek a 17. kiadásban, melyen szerbiai és magyar gyerekek, idén romániai gyerekek is részt vesznek. Az egész időszakban a gyerekek megtanulják a népi táncokat, a régi kézműveseket és a sátrakban való elhelyezést. A tábort gyermekmunkák kiállításai egészítik ki.
Tevékenység 3.5: Kreatív műhelyek (2018 szeptember.-2019 május)
A Valkány fiatalok három, különböző témájú műhelyen vesznek részt, amelyeket hetente tartanak és meghívást kapnak Valkány lakosoktól. Minden műhelynek koordináló oktatója lesz.
A Gasztronómiai és Folklór Műhely: célja a helyi hagyományok és szokások megismerése, megőrzése és újjáépítése. Húsz fiatal a különböző társadalmi kategóriákból és etnikai csoportokból vesz részt a tevékenységben. A kutatás az informatikai eszközökön keresztül is megtörténik (a projekt keretében hat számítógép lett megvásárolva). Emellett a fiatalok egy kis múzeumot szerveznek a "paraszti tűzhely" rekonstruálására.
Hagyományos Élelmiszer Műhely. A műhelyen belül 15 fiatal tanul a tradicionális ételek régi receptjeiről, amelyek a területre jellemzőek, és ma kevésbé főznek otthon.
Kézi mühely: 15 fiatal tanul a régi mesterségek: fonott kötés, horgolás, kötés, stb.
3.6. Tevékenység: A Valkány Multikulturális Központban szervezett Népzenei Tanfolyam.
A tevékenység célja népszerű táncórák szervezése a fiatal tehetségek felfedezésére, elősegítésére és támogatására. 40 heti foglalkozás esetén az osztályok a multifunkcionális többcélú teremben kerülnek megrendezésre.
Tevékenység 3.7: Kulináris művészet Banatban (2019 március-április)
A hagyományos kézműves műhely tagjai részt vesznek a Banatski Monoštur fiataljainak tapasztalatcseréjében, ahol hagyományos ételeket készítenek. Románia két csoportja és Szerbia két csoportja két külön tradicionális ételt fognak elkészíteni.
3.8. Tevékenység: Valkány multikulturális fesztivál (2019. május-június)
Ez a fesztivál lehetővé teszi, hogy a műhelyek fiatal résztvevői megmutassák, mit tanultak, és más résztvevőket utazni és szocializálni. Folklór-előadások, népviseleti bemutatók, helyi szokások bemutatása, kulináris vásár, üst versenyek lesznek.
A fesztivál célja a kulturális és természeti örökség népszerűsítése annak érdekében, hogy növelje a közösség tagjai érdeklődését a hagyományok megőrzésében, a párbeszéd előmozdításában és a határokon átnyúló együttműködésben.
Verseny Galéria
Kiállító galéria
Jelmez Galéria
Látványosság